НП „България – образователни маршрути“

Модул 1 „Образователни маршрути за училищата в страната“

Кратко описание:

Създаване на условия за надграждане на знанията и уменията на учениците, както и възможности за социализация и общуване на учениците и педагогическите специалисти извън училищната и семейната среда с цел получаване на трайно интегрирано знание и меки умения, които подобряват социално емоционалната интелигентност.

Очаквани резултати: Затвърдени и надградени знания и умения, придобити в училище чрез наблюдения, проучване и преживяване в реална среда в различни образователни маршрути по съответните направления; – Придобити умения за правилен модел на поведение чрез проява на толерантност, ефективна комуникация, умения за работа в екип и социално емоционална интелигентност; – Получено интегрирано знание за България.Планиран брой обхванати участници: 60 ученици,  6 педагогически специалисти

В периода 30.10.2024 – 01.11.2024 г., се проведе организирано туристическо пътуване по Национална програма „България – образователни маршрути“ с посещение на десет туристически обекти от 100 национални туристически обекта по четири тематични направления с 40 ученици от ОУ„Свети Климент Охридски“, гр. Бургас, 4-ма педагогически специалисти, както следва:

1.1.      Направление „Изкуства, архитектура и литература“:

–        Музей Старото/Славейковото школо – гр. Трявна;

–        Дряновски манастир – гр. Дряново;

–        Музей „Колю Фичето“ – гр. Дряново.

1.2.      Направление „Етнография, фолклор и занаяти“:

–        Музей Тревненска иконописна школа – гр. Трявна;

–        Регионален етнографски музей на открито „Етъра“.

1.3.      Направление „История и археология“:

–        Църква „Св. Архангел Михаил“ – гр. Трявна;

–        Национален музей на образованието – гр. Габрово;

–        Интерактивен музей на индустрията – гр. Габрово;

1.4.      Направление „География и икономика“:

–        Пещера „Бачо Киро“ – гр. Дряново;

 

  • осъществените дейности:

 

Първият ден от екскурзията пристигнахме в град Трявна. Той се намира в Централна България, разположен е в северните склонове на Стара планина, в долината на Тревненската планина. Градът възниква през втората половина на 12 век с името „ Търнава“. Трявна е средище на дърворезба, иконопис и самобитна архитектура- сама по себе си е музей. Къщите, църквите и улиците с чешми, площада с Часовниковата кула са запазили облика и духа на Възраждането.

В Трявна посетихме следните обекти:

  Музей за резбарско и зографско изкуство / Даскаловата къща/.Даскаловата къща в Трявна е възрожденска къща, построена през 1808 г. Обявена е за паметник на културата. Къщата е построена от майстор Димитър Ошанеца и неговият калфа Иван Бучуковеца за търговеца на розово масло и коприна хаджи Христо Даскалов. Сградата има симетрична планова композиция.

  Старото Славейково училище / школо/- Едно от първите светски училища в България. Открито е като взаимно училище през есента на 1839 г. През 1849 г. тревненци канят като учител в Трявна Петко Славейков, който открива и класно училище в тази сграда.

  Църквата „ Св. Архангел Михаил“- възрожденска православна църква, паметник на културата, изградена наново през 1819 г., след опожаряване от кърджалии.

  Разходката из Трявна приключи на Часовниковата кула, видяхме Старият каменен мост „Кивгиреният“, площад „ Капитан дядо Никола“ и бюст паметник на Петко Рачев Славейков.

Вторият ден се отправихме към град Габрово. Габрово е град в централна България, административен и стопански център на едноименните община Габрово и област Габрово. Разположен е по поречието на река Янтра в северното подножие на Шипченския дял на Стара планина.

В Габрово посетихме следните обекти:

  Априловската гимназия / Национален музей на образованието/-Националната Априловска гимназия е средно училище с хуманитарен и чуждоезиков профил в град Габрово. Основана е като първото светско училище в България през 1835 г. и със прекъсване обучава ученици. В част от нейната сграда се помещава Националният музей на образованието.

  Интерактивен музей на индустрията – Интерактивният музей на индустрията въвлича посетителите си посредством иновативния си подход и възможностите на модерните технологии в пътешествие през времето, превежда ги през различни исторически епохи, разкрива пред очите им с тяхното дейно участие вълнуващи моменти от историята на този емблематичен български град. Тук гостите преживяват историята чрез всички свои сетива, изправяни пред неочаквани предизвикателства и оставени сами да контролират своето участие в нея, да се връщат назад във времето, да удовлетворят докрай своето любопитство, да се пренесат в далечни епохи, да се запознаят с велики личности и с техните постижения.

  НАР „ Етър“- Музеят пази духа на България. Тук традициите са пренесени през времето и пространството, за да бъдат споделени с поколенията и преживяни от посетителите.

На третият ден посетихме град Дряново. Дряново е град, разположен в подножието на Стара планина, в Централна Северна България. Намира се в Габровска област, на кръстопътя между Северна и Южна България. В близост до градовете Велико Търново, Трявна, Габрово и Севлиево. Градът е административен център на община Дряново.

В Дряново посетихме следните обекти:

  Пещерата „ Бачо Киро“ – Пещера „Бачо Киро“ се намира в района на Дряновски манастир, в живописните каньони на р. Андъка и р. Дряновска. Тя е първата благоустроена пещера в България от Дряновските туристи още през 1937 г., а името си получава през 1940 г. в чест на героя от Априлското въстание Бачо Киро.

  Дряновският манастир- Дряновският манастир „Свети Архангел Михаил“ е действащ български, мъжки манастир.

  Музей „ Кольо Фичето“- Експозицията на историческия музей в град Дряново, посветена на живота и работата на Майстор Кольо Фичето, е открита през 1969 година по случай 170 години от рождението на Майстора. Никола Фичев е роден в град Дряново през 1800.

 

Всеки обект беше придружен с интересна беседа.

Пътуването се проведе в рамките на 3 дни – 2 нощувки с включена закуска, обяд и вечеря . Учениците затвърдиха и надградиха знанията и уменията си, чрез наблюдения, проучвания и преживявания в реална среда, в различни образователни маршрути по горе изброените образователни направления. Получиха интегрирани знания и познания за България. Опознаха и съхраниха българските традиции и култура. Придобиха умения за правилен модел на поведение, чрез проява на толерантност, ефективна комуникация и умения за работа в екип.

Ръководители: Главен учител- Анита Василева

                          Старши учител- Милена Петкова

                          Старши учител- Дочка Германова

                          Учител – Надя Сотирова